Prawo jazdy w Czechach

Prawo jazdy w Czechach za kategorię B kosztuje około 2,5 tysiąca złotych. W tym już jest tłumacz, hotel na czas egzaminu i zameldowanie w Czeskiej Republice. Żeby przystąpić do egzaminu trzeba być w Czechach zameldowanym od 185 dni na pobyt czasowy, ewentualnie studiować tam lub być zameldowanym na pobyt stały. Według organizatorów, nie trzeba czekać te pół roku na egzamin. W jaki sposób to załatwiają, tego już jednak nikt nie ujawnia. Są tylko zapewnienia, że wszystko jest zgodne z prawem.

Należy zdać normalny egzamin, z urzędnikiem w samochodzie. Ten egzamin składa się z trzech części: teoretycznej z przepisów, pytań ze znajomości technicznej pojazdu i jazdy po mieście. Praktycznie wszyscy zdają. Trzeba być naprawdę zdolnym aby egzaminu nie zdać. Nieznajomość czeskiego też nie jest problemem. Na egzaminie można korzystać z pomocy tłumacza.

Polacy są coraz bardziej zainteresowani zdobyciem prawa jazdy w Czechach. Ci, którzy się zdecydowali, nie żałują. Za pierwszym podejściem nie zdaje tam co najwyżej kilka procent podchodzących do egzaminu. Dla porównania we Wrocławiu, z wynikiem pozytywnym wychodzi około 31 procent przystępujących do egzaminu na kategorię B.

Udostępnij to info innym poprzez: